czwartek, 17 kwietnia 2014

Sudecka Kraina Miniatur - niezwykła ekspozycja już niebawem w AGI

Sudecka Kraina Miniatur - niemal nikt jej jeszcze nie widział, wielu jednak słyszało i oczami wyobraźni już ją sobie nakreśliło. Podobnie jest ze mną. I nie mogę się doczekać, kiedy ten bajkowy świat zawita do Artystycznej Galerii Izerskiej.
Otwarcie ekspozycji odbędzie się 30 kwietnia o godz. 19
w Artystycznej Galerii Izerskiej. Sudecka Kraina Miniatur to niezwykła ekspozycja, której twórcy to pasjonaci lokalności, tego, co tradycyjne, piękne, cenne i niezwykłe. Ola i Jarosław Szczyżowscy, bo o nich mowa, postanowili stworzyć kolekcję miniatur przedstawiających tradycyjne budownictwo ludowe Sudetów, czyli domy przysłupowe.

- Wszystko zaczęło się od zachwytu tymi domami - mówią twórcy. A te występują na tzw. trójstyku granic obejmując Karkonosze, Góry Izerskie, Łużyce oraz północną część Czech. Rejon ten właśnie ze względu na ten typ budownictwa zwany jest też Krainą Domów Przysłupowych. 

Celem projektu jest podkreślenie wyjątkowości ludowej architektury sudeckiej, stworzenie pewnej wizji oraz zwrócenie uwagi na potrzebę zachowania estetyki właściwej dla regionu. Nie chodzi nam o to, by stworzyć klasyczny park miniatur. Projekt chcemy poszerzyć o szereg różnych działań animacyjnych - zapowiadają Ola i Jarosław Szczyżowscy. 


Na razie gotowe są cztery miniatury - wszystkie w skali 1:10. Są to: Dom Zegarmistrza - Bogatynia, Żelezny Brod - Dom podcieniowy - 'Klemencovsko" (Republika Czeska), Schunkel Haus - Obercunnersdorf (Niemcy), Muzeum Sportu i Turystyki - Karpacz. W tej chwili wykańczana jest piąta z miniatur, a jest nią dom podcieniowy z Sulikowa - tzw. "Ostry Narożnik".

Twórcy nie poprzestaną jednak na kilku miniaturach - planują stworzenie jeszcze wielu. W ich kalendarzu na każdy miesiąc jest zapisana konkretna praca, której efekty będzie można podziwiać już niebawem. 

Jak wygląda praca nad miniaturami? Olga Szczyżowska szuka ciekawych budynków oraz pozyskuje ich plany architektoniczne. Miniatury konstruuje Jarek, a kiedy te są już gotowe do pracy znowu zabiera się Ola, która je maluje. Wszystko robione jest ręcznie, bez używania laserowych wycinarek czy drukarek 3D. 

Dopełnieniem ekspozycji są plansze edukacyjne oraz fotografie ciekawych domów przysłupowych z całego regionu ich występowania.

Zapraszam na facebookowy profil Sudeckiej Krainy Miniatur - https://www.facebook.com/domyludowe?fref=ts

Ekspozycję w AGI w Kromnowie będzie można podziwiać do końca roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz