niedziela, 25 marca 2012

Po promocji albumu o kościołach ewangelickich

Ten, kto nie był 23 marca na spotkaniu promującym album "Kościoły ewangelickie na Dolnym Śląsku" wydany nakładem wrocławskiego Wydawnictwa c2 może tylko żałować. Spotkanie to było nie tylko okazją do tego, aby zapoznać się z tym pięknym wydawnictwem, które zachwyca niezwykłymi fotografiami Romualda Sołdka i tekstami dr Piotra Oszczanowskiego, ale było też świetnym pretekstem, aby przyjrzeć się dzięki porywającemu wykładowi dr Oszczanowskiego, architekturze świątyń protestanckich.

Publiczność zainteresowana tematem nie tylko jednak wysłuchała tego, co przygotował dr Oszczanowski, ale też skorzystała z obecności wybitnych ekspertów i zadawała własne pytania. Jednym z nich, niezwykle według mnie interesującym, było pytanie chociażby o konfesjonały w kościołach ewangelickich, które są obecne, a jak wiadomo w tym kościele spowiedź jest publiczna lub osobista przed Bogiem - nie odbywa się, tak jak ma to miejsce np. w kościele katolickim, przy konfesjonale. Okazało się, że są to jednak pozostałości po czasach, kiedy protestantyzm wkraczał na te tereny (przyzwyczajeni do spowiedzi mieszkańcy praktykowali początkowo taką formę) i wobec tego, że są to zatem świadectwa historii i cenne zabytki, nikt konfesjonałów z kościołów nie usuwa. Chociaż nie pełnią one już swojej pierwotnej funkcji.

Spotkanie trwało nieco ponad 2 godziny, ale wierzymy, że nikt nie nudził się ani przez moment! Wszystkich zainteresowanych albumem zapraszam do AGI.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy poświęcili swój czas i byli wtedy z nami!
 Fot. J. Jaśko
 Fot. J. Jaśko
 Fot. J. Jaśko
 Fot. J. Jaśko
Fot. J. Jaśko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz