środa, 7 marca 2012

Promocja albumu "Kościoły ewangelickie na Dolnym Śląsku"

23 marca o godz. 18 w Artystycznej Galerii Izerskiej odbędzie się promocja albumu pt. "Kościoły ewangelickie na Dolnym Śląsku" autorstwa dr Piotra Oszczanowskiego i Romualda Sołdka.

Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie właśnie dr Piotr Oszczanowski - wybitny znawca sztuki sakralnej, który swoją pasją potrafi zarazić chyba wszystkich. Jego praca naukowa i wkład w rozwój wiedzy o dziejach Śląska zostały w tym roku docenione - został on bowiem laureatem prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska (tuż obok niemieckiej reżyserki Ute Badury - której film "Domy Pana" był niedawno pokazywany w AGI).

Spotkanie będzie jednak nie tylko okazją do tego, aby zapoznać się z dziełem wyjątkowym, jakim jest album - a to pierwsza tak obszerna publikacja o kościołach ewangelickich, opatrzona pięknymi zdjęciami ukazującymi niezwykłe detale tych budowli. Będzie to również doskonały pretekst, aby porozmawiać o współczesnej kondycji ewangelików, o ich miejscu w naszej historii, o tym wreszcie, jak ratować przed zniszczeniem zabytkowe świątynie, które zostały porzucone po II wojnie światowej, kiedy tereny te musiałą opuścić znakomita część mieszkających tu ewangelików.

Miejsce spotkania, biorąc pod uwagę, poruszane tematy - jest idealne, bo Artystyczna Galeria Izerska to właśnie jeden z tych nielicznych pozytywnych przykładów, kiedy dobra wola wielu osób i ich otwartość sprawiły, że cenny zabytek i związana z nim historia przetrwały. To bowiem dawny zbór ewangelicki, który dziś funkcjonuje jako miejsce spotkań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz