wtorek, 11 listopada 2014

"Nowy Młyn w Kromnowie" - zaproszenie na wystawę

Z wielką przyjemnością i nieskrywaną radością zapraszam na wernisaż wystawy prac artystów Stowarzyszenia Nowy Młyn. Kolonia artystyczna
pt. "Nowy Młyn w Kromnowie". 
Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godz. 17 w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie.
Wystawę będzie można oglądać do końca 2014 roku. 


Karkonosze i Góry Izerskie od dawna przyciągały artystów - osiedlali się tutaj malarze, rzeźbiarze, poeci, filozofowie, ale też osoby animujące życie kulturalne w regionie. Tak samo przed wojną, tuż po wojnie, jak i teraz, w czasach nam współczesnych. 

Osiedlali się z dala od zgiełku cywilizacji, aby w spokoju tworzyć, być bliżej natury, bliżej siebie... Zdecydowana większość z nich to indywidualiści, którzy nigdy nie stworzyli czegoś na kształt komuny, jak wydaje się wielu postronnym obserwatorom. Każdy z nich znalazł swoje miejsce na rozległej mapie tych ziem, swój skrawek ziemi, który powoli oswajał. Podejmowali jednak trud wspólnych działań, tworząc ciekawe wydarzenia skupiające ludzi kultury i wychodzące do lokalnej społeczności.

Takie inicjatywy podejmują też dzisiaj, a wystawa jest jedną z nich.
To coroczny przegląd prac artystów należących do Stowarzyszenia Nowy Młyn. Kolonia artystyczna z siedzibą w Szklarskiej Porębie. A plejada tych artystów jest naprawdę imponująca. Mimo że siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Szklarskiej Porębie to jego członkowie zamieszkują wiele innych miejscowości - Przesiekę, Karpacz, Jelenią Górę czy Kopaniec. To, co zobaczymy podczas najbliższej wystawy to rzecz absolutnie wyjątkowa - to bowiem dokładnie to, co tu i teraz tworzą mieszkający tuż obok nas artyści. To dzieła, które odzwierciedlają obecną kondycję "naszej" kolonii artystów. Gratka dla każdego!

Stowarzyszenie Nowy Młyn rozpoczęło działalności w 2005 roku w domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Powstało ze wspólnej inicjatywy artystów mieszkających w Szklarskiej Porębie, Kopańcu, Przesiece i Jeleniej Górze. Dzialalność tej grupy skupia się na promocji twórców zamieszkujących Karkonosze, Góry Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską, ale także wspiera rozwój turystyki kulturowej i tworzy silną grupę osób, które chcą współdecydować o losach miejsc, w których żyją. 
Swoją nazwą stowarzyszenie nawiązuje do Młyna Św. Łukasza, tradycyjnej siedziby Stowarzyszenia Artystycznego Twórców św. Łukasza w Szklarskiej Porębie, działającego tu  w latach 20. i 30-tych XX  wieku, podkreślając niejako kontynuację działań. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz