środa, 19 listopada 2014

Współczesna sztuka regionu w Kromnowie

15 listopada w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie odbył się wernisaż wystawy artystów Stowarzyszenia Nowy Młyn Kolonia Artystyczna z siedzibą w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Wystawę zatytułowaną "Nowy Młyn w Kromnowie" można oglądać w Galerii do końca 2014 roku.

Przekrój prac, jaki jest prezentowany na wystawie jest szeroki, bo obejmuje różne techniki malarskie, rysunek, fotografię i ceramikę. Ich autorzy to w przeważającej części artyści zamieszkujący Góry Izerskie, Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską i sąsiednie tereny. Można tu zobaczyć prace między innymi: Bernadety Nowak, Agaty Makutynowicz, Joanny Adamczuk, Ryszarda Tyszkiewicza, Mariana Wiekiery czy Agaty Różańskiej. 

Ta różnorodność doskonale świadczy o bogactwie życia kulturalnego, jakie toczy się na tym terenie. Jest ono kontynuacją dawnej tradycji. Warto bowiem w tym miejscu zaznaczyć, że Karkonosze i Góry Izerskie od dawna przyciągały ludzi sztuki. Zarówno literatów, jak i malarzy, rzeźbiarzy aż po filozofów. Już sama nazwa Kolonii Artystycznej - Nowy Młyn nawiązuje do przedwojennej historii Szklarskiej Poręby. Wtedy bowiem prężnie działało w tym mieście Stowarzyszenie Artystyczne Twórców św. Łukasza.

Po II wojnie światowej ta ciągłość została boleśnie przerwana, ale na szczęście nie na długo. 
Lata 70. i 80-te XX wieku to czas, kiedy w Karkonosze i Góry Izerskie zaczynają przyjeżdżać ludzie sztuki, którzy tworzą współczesny kulturowy krajobraz tych ziem. Kupują często stare, zapomniane domy, zakładają galerie, pracownie, organizują plenery. Zarażają pasją innych, ściągają swoich znajomych. Tu odnajdują azyl. tu mogą w spokoju, z dala od polityki, z dala od gwaru i pośpiechu wielkich miast, tworzyć i żyć. 

Scalenie tego środowiska wcale nie jest łatwe, o czym przekonał się każdy, kto chociaż raz spróbował to uczynić. Jednak w poszanowaniu indywidualności i widzeniu sensu w kolektywnych działaniach potrafią zrodzić się rzeczy niezwykle wartościowe. Inicjatywy, które pokazują, może nie całość, ale znaczącą część, współczesnego środowiska artystycznego tych ziem. 

Takim działaniem jest między innymi ta zbiorowa wystawa, którą mogą Państwo oglądać do końca roku w Kromnowie. Wystawa jest zarazem dorocznym przeglądem najnowszych prac twórców skupionych w Kolonii Artystycznej Nowy Młyn.

Poniżej fotorelacja z wernisażu. Wszystkie zdjęcia są autorstwa Oli Orlińskiej - Szczyżowskiej, której serdecznie dziękuję za ich udostępnienie. 
1 komentarz:

  1. Podoba mi się sposób zaprezentowania tej wystwy.
    Obejrzę sobie w grudniu:)

    OdpowiedzUsuń