wtorek, 6 listopada 2012

Wernisaż wystawy fotografii

W najbliższy piątek, 9 listopada o godz. 16 zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej "Kulturowa ścieżka Jany i Josefa V. Scheybalovych". Wystawa to efekt warsztatów fotograficznych w Czechach. 
Wśród osób, które wzięły w nich udział są między innymi: Beata Chlebowska, Adam Spolnik, Marlena Baranik, Marta Glądała i Angelika Morańska - wszyscy to mieszkańcy naszej gminy, których z pewnością kojarzą stali bywalcy Galerii.
Wystawę można oglądać w Artystycznej Galerii Izerskiej do 12 grudnia. 

Nazwisko Jany i Josefa Scheybalów może nam mówić niewiele, ale tuż za granicą, w Jabloncu mówi dużo. To bowiem dzięki nim kraj liberecki posiada pokaźną dokumentację naukową, ale też artystyczną dotyczącą przede wszystkim kultury ludowej i zabytków. Państwo Scheybalovie zgromadzili ogromną ilość dzieł sztuki i literatury dotyczącej regionu, w którym spędzali swoje życie. 

Na szczęście nie był potrzebny wiek, aby przypomnieć o ich spuściźnie. Ta bowiem została szybko doceniona przez naszych sąsiadów. W byłym domu Państwa Scheybalóv - i co jest ciekawostką równocześnie w byłej plebanii należącej do kościoła św. Anny, który para regionalistów kupiła w l. 60.tych ubiegłego wieku - urządzane jest w tej chwili centrum kultury, w którym znajdą się między innymi: regionalne muzeum i galeria sztuki, które służyć będą zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Otwarcie centrum, po 2-letnim remoncie, zaplanowano 26 listopada br.
Fot. Marlena Baranik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz