wtorek, 15 maja 2012

Sobota na ludowo!

Najbliższa sobota w Artystycznej Galerii Izerskiej upłynie pod znakiem spotkania z muzyką inspirowaną twórczością ludową. Już od godziny 17 zapraszamy na wspólną zabawę aż z czterema zespołami.

Będą to Rybniczanki, Szklarki, Łużyczanki i Sołtysowe Gryfinki. Rzeczą, która niewątpliwie łączy je wszystkie jest to, że każdy z nich powstał z potrzeby serca i pasji, jaką jest muzyka.

Miłośnikom tego typu dźwięków zapewne nie trzeba przybliżać sylwetek samych zespołów, ale tym, którzy być może jeszcze z nimi nigdzie się nie zetknęli, przyda się kilka słów.

Rybniczanki to grupa powstała w 2004 roku w Rybnicy k. Jeleniej Góry. Obecnie zespół liczy kilkanaście osób. Wykonuje piosenki ludowe i biesiadne z terenu całej Polski, ale nie brakuje też kompozycji własnych, co świadczy o jeszcze większym talencie członków Rybniczanek. Osoby zrzeszone w grupie nie tylko zapewniają ciekawą oprawę muzyczną wielu imprez odbywających się w okolicy, ale też same aktywnie je aktywnie współtworzą.

Szklarki to grupa na co dzień działająca przy Piechowickim Ośrodku Kultury. Zespół powstał cztery lata temu z inicjatywy Urszuli Musielak. Dzisiaj liczy już 18 osób, które z roku na rok koncertują coraz więcej. Zespół oprócz uświetniania miejscowych imprez reprezentuje Piechowice na zewnątrz. Inspiracje członkowie grupy czerpią z szeroko pojętej kultury ludowej z terenu całego kraju.

Rok wcześniej, czyli w 2007 roku powstała grupa Łużyczanki. Przez lata skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, dziś liczy 17 osób śpiewających i 4-osobową kapelę. Członkowie zespołu to mieszkańcy Pobiednej, Wolimierza, Świecia i Świeradowa-Zdroju - a wszystkie te miejsca łączy przepływająca tamtędy rzeka Łużyca, od której też wzięła się nazwa grupy. Koncertowanie to dla nich sama przyjemność, dlatego też można ich spotkać na wielu regionalnych imprezach.

Ostatni z zespołów, jaki pojawi się na scenie Artystycznej Galerii Izerskiej to Sołtysowe Gryfinki. Powstał on w 2007 roku. W zespole śpiewa 16 osób, a przygrywa im 3-osobowa kapela. Są to głównie mieszkańcy Olszyny Lubańskiej, Gryfowa Śląskiego i Proszówki. Podobnie, jak w przypadku pozostałych grup i tu inspiracją jest kultura ludowa, w tym niezwykle cenne przekazywane z pokolenia na pokolenie pieśni zapamiętane przez niektóre z członkiń zespołu z rodzinnych domów.

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, że szykuje się świetna zabawa - może to sprawdzić tylko w jeden sposób - przychodząc w sobotę do Galerii. Najlepiej przekonać się na własnej skórze!

Wstęp na koncert jest darmowy. Zapraszamy!

Projekt odbywa się w ramach "Impresji artystycznych w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie" i współfinansowany jest w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, objętych PROW na lata 2007-2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz